Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Građani najviše vjeruju Srpskoj pravoslavnoj crkvi * Tri protesta sa istim ciljem zbuniće narod * Izvođače radova na autoputu pomogli sa 160 miliona eura * DPS zastrašuje pravoslavne vjernike * „Podgorička noć” podgorička tradicija * Trijumf Borisa Džonsona, Škotska prijeti referendumom * Probili smo medijsku blokadu, ali nećemo na izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Papa Franjo, poglavar Rimokatoličke crkve:
Zakon o slobodi vjeroispovijesti neće biti potvrđen ako se prethodno ne postigne najveća moguća saglasnost svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Htjeli Englez, Amerikanac i Srbin da prenoće u hotelu. Pitaju oni recepcionara da li ima praznu sobu. Recepcioner im odgovori da ima, ali je u njoj duh sa plavim okom. Oni ipak uzmu sobu. Englez prvi ode u sobu, a duh stane ispred njega i kaže:
- Ja sam duh sa plavim okom! Sada ću da te pojedem!
Englez od straha skoči kroz prozor.


Amerikanca zadesi isto što i Engleza.
Na kraju, dođe Srbin i duh mu reče isto što i Englezu, a Srbin odgovori:
- Nemoj da ti oplavim i to drugo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana ISTRAŽIVANJE CEDEM-A POKAZUJE NEPOVJERENJE U RAD VLADE, VARIRA PODRŠKA PARTIJAMA
Rejting insitucija Građani najviše vjeruju Srpskoj pravoslavnoj crkvi DPS ima najvišu podršku sa 37 odsto ispitanika, potom Demokarte 15, DF 13,2, SNP 5,8, BS 4,9, SD 4,8, SDP 4,1, URA 3,7, Demos 2,6, Prava 2,2, AA 1,6, UCG 1,2 i DUA jedan procenat
Dan - novi portal
Najnovije istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) pokazalo je rast rejtinga Demokratske partije socijalista (DPS), Demokratske Crne Gore, Socijaldemokratske partije, Bošnjačke stranke, Ujedinjene Crne Gore i Demokratske unije Albanaca, dok sve ostale partije bilježe pad. Istraživanje je rađeno od 1. do 10. decembra na uzorku od 1.009 ispitanika.

Demokratsku partiju socijalista (DPS) podržava 37 odsto građana, na drugom mjestu su Demokrate sa podrškom od 15 odsto dok je treći Demokratski front sa rejtingom od 13,2 odsto.

Direktorica CEDEM-a Milena Bešić kazala je da je rejting DPS-a u odnosu na istraživanje koje je rađeno u julu porastao za tri odsto, Demokratska Crna Gora imala je 14,6, a u decembru 15 odsto podrške. Za razliku od njih, DF je u odnosu na jul kada mu je rejting iznosio 15,6 odsto, dobio podršku 13,2 ispitanika. Prema istraživanju, rejting Bošnjačke stranke je 4,9 odsto, i on je porastao u odnosu na jul za 0,6 odsto. Rejting Socijaldemokrata je sa 5,3 odsto pao na 4,8 odsto,a Socijalističke narodne partije sa 6,6 na 5,8 odsto, dok je Demos sa 3,7 pao na 2,6, a URA sa 4,9 na 3,7 procenata.

Bešićeva je navela da 46,2 odsto građana smatra da se Crna Gora kreće pogrešnim putem, a 28,2 odsto da se kreće pravim putem, dok 25,6 odsto njih nije moglo da procijeni.

Kako je navela, i dalje se smanjuje broj građana koji smatraju da Crna Gora ide pravim putem i povećava broj onih koji smatraju da se država kreće pogrešnim putem. Ona je istakla da je veći broj građana koji generalno nijesu zadovoljni radom Vlade u odnosu na one koji su zadovoljni.

– Građani, njih 31,4 odsto, odgovorilo je da je veoma nezadovoljno radom Vlade, 20,5 odsto nema stav o tome, 18,9 odsto uglavnom je zadovoljno, 18,4 odsto uglavnom nezadovoljno, a 10,8 odsto veoma zadovoljno. U odnosu na prethodno istraživanje simbolično je povećan broj građana koji su zadovoljni radom Vlade – kazala je Bešićeva.

Ona je istakla i da građani najviše povjerenja imaju u sistem obrazovanja i Srpsku pravoslavnu crkvu, a najmanje povjerenja imaju u tužilaštvo, političke partije i Crnogorsku pravoslavnu crkvu.

Od političara, najveću prosječnu ocjenu, na skali od jedan do pet, ima Milo Đukanović (2,52), zatim Duško Marković (2,29), dok trće mjesto dijele Damir Šehović i Aleksa Bečić (2.19), potom ide Ivan Brajović (2.06), Dritan Abazović (2.05), Miodrag Lekić, Vladimir Joković, Milan Knežević, Nebojša Medojević, Andrija Mandić, Goran Danilović, Draginja Vuksanović, Marko Milačić, Predrag Bulatović, Raško Konjević, Rafet Husović, Vladimir Pavićević i Andrija Popović.

Rast prosječne ocjene u odnosu na istraživanje iz jula ove godine bilježe Đukanović, Marković i Danilović.

Svi ostali bilježe pad prosječne ocjene, a CEDEM zaključuje da su bez obzira na relativne odnose između političara sve ocjene jako niske.

Od ministarstava najbolje je ocijenjeno Ministarstvo sporta i mladih, zatim prosvjete, za ljudska i manjinska prava, kulture i nauke.

Prema istraživanju CEDEM-a, 39,5 odsto građana nije moglo da procijeni da li će Odbor za izborne reforme, koji je formiran kako bi izbori bili bolji i pošteniji, bilo šta promijeniti.

Građani, njih 32,6 odsto, očekuje da će Odbor uspješno unaprijediti izborno zakonodavstvo, a 27,8 odsto nema takva očekivanja.

Istraživanje CEDEM-a pokazuje da 36,7 odsto građana smatra da opozicija treba da učestvuje u radu Odbora, a 16,3 odsto da treba da bojkotuju rad tog skupštinskog tijela, dok 47 odsto građana nema stav o tom pitanju.

S.R.

Pala podrška za EU

Istraživanje je pokazalo da građani, njih 35,8 odsto, smatraju da Crna Gora treba intenzivno da radi kako bi se pridružila Evropskoj uniji (EU), bez obzira na nedavne najave da bi proces proširenja mogao da bude dodatno usporen. Prema istaživanju, 55 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u EU, 26 odsto smatra da država ne treba da bude članica Unije, dok 19 odsto nema stav o tome.

– Ovo predstavlja istorijski minimum kada govorimo o podršci građana Crne Gore članstvu u Uniji od oktobra 2007. godine. Razlozi pada podrške su višestruki. Prije svega, građani percipiraju da je stanje u EU u dubokoj krizi, zbog Bregzita i sporijeg procesa pristupanja novih članica Uniji. To možda građane Crne Gore dovodi do zaključka da se učlanjenje Crne Gore u EU neće desiti skoro – objasnio je programski koordinator CEDEM-a Ognjen Marković.

Marković je kazao da najviše građana ne može da procijeni na koga Crna Gora treba da se oslanja u spoljnoj politici, a da su zatim najbrojniji bili oni koji smatraju da država nimalo ne treba da se oslanja na Rusiju, EU i SAD.

Smanjeno interesovanje za NATO

Istraživanje je pokazalo da 38 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u NATO, dok je 42 odsto građana protiv, a 20 odsto nema stav o tom pitanju.

– Smanjeno je interesovanje građana za NATO i društvo je podijeljeno po tom pitanju, uprkos crnogorskom učlanjenju u tu alijansu. Trend podrške je umjereno negativan – kazao je Marković.




Afere pokazuju pravo lice vlasti
Upitani da prokomentarišu afere koje su se poslednjih mjeseci dešavale i u koje su uključeni neki predstavnici vlasti, 30,8 odsto građana ocijenilo je da one pokazuju slabosti društva i institucija koje su oduvijek postojale. Od ispitanika, njih 28,5 odsto smatra da te afere pokazuju pravo lice vlasti i da je to nešto što se zna godinama unazad.

Građani, njih 18,7 odsto, odgovorili su da ih te afere ne zanimaju, bez obzira na to koliko mediji o tome pišu, a 16,5 odsto da su one izmišljene i da je njihov cilj smjena vlasti.

Najviše građana, njih 36,4 odsto smatra da institucije treba nepristrasno da ispitaju i kazne one koji su zaista počinili zloupotrebe, dok je 26,5 odsto odgovorilo da ih te afere ne zanimaju.

Navodi se da je 25, 5 odsto ispitanika odgovorilo da oni koji su umiješani sami treba da podnesu ostavke, a 11,6 odsto da bi vlast i njeni predstavnici trebalo da se obračunaju sa onima koji lansiraju te fare.


Kovačević: Režim naručio rezultate istraživanja
Crnogorski režim naručio je rezultate istraživanja CEDEM-a da bi lažnim porastom podrške pravdao svoja nepočinstva, tvrdi portparol Nove srpske demokratije (NSD) i funkcioner DF-a, Marko Kovačević.

– Kao specijalci režima za prikazivanje trenutnog stanja, ma kakvo ono zaista bilo, normalnim i redovnim, Cedem se i ovoga puta javio sa istraživanjem koje treba da pokaže kako brojne afere u kojima su glavni akteri funkcioneri i finansijeri DPS-a djeluju blagotvorno na rejting te partije, njenog lidera i predsjednika Vlade– kazao je Kovačević.















Prema rejtingu političara, Milo Đukanović je na prvom mjestu, prate ga Duško Marković, Damir Šehović, Aleksa Bečić, Ivan Brajović, Dritan Abazović, Miodrag Lekić, Vladimir Joković, Milan Knežević, Nebojša Medojević, Andrija Mandić, Goran Danilović, Draginja Vuksanović, Marko Milačić, Predrag Bulatović, Raško Konjević, Rafet Husović, Vladimir Pavićević i Andrija Popović

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"